TurkNet ADSL Facebook Sayfası TurkNet ADSL Twitter Sayfası
0850 288 80 80
TurkNet ADSL + TELEFON

Güvenli Internet Hizmeti nedir?

Güvenli İnternet Hizmeti(GİH), bireysel abonelere talep edildiğinde İnternet Servis Sağlayıcıları (GSM dahil) tarafından ücretsiz olarak sunulan ve İnternetteki muhtemel zararlı içeriklerden sizi ve ailenizi koruyan alternatif bir İnternet erişim hizmetidir

Güvenli Internet Hizmeti hangi profillerden oluşmaktadır?

Aile Profili:
Aile profili dolandırıcılık, uyuşturucu, kumar, fuhuş, müstehcenlik, şiddet, terör, zararlı yazılım gibi kategorilerdeki sitelerin erişilemediği profildir. Aile profilinde aynı zamanda sosyal medya, oyun ve sohbet sitelerine erişilip, erişilmeyeceğini ayrı ayrı seçebilirsiniz.

Çocuk Profili:
Çocuk Profili sadece pedagoji, sosyoloji ve psikoloji alanlarında uzman akademisyenlerin bulunduğu bir komisyon tarafından belirlenen kriterlere uygun kategorilerdeki sitelere erişilebilen profildir.

Güvenli İnternet Hizmeti'ni nasıl alabilirim?

Mevcut müşterilerimiz Online işlem Merkezi üzerinden veya 0850 288 80 80 nolu TurkNet Müşteri Hizmetlerini arayarak Güvenli İnternet Hizmetinden yararlanabilirler.

Güvenli Internet Profili Hangi Kanallardan ne sıklıkla değiştirilebilir ?

Abonelere, http://abone.turk.net/ adresinde yer alan Profil Düzenleme Internet sayfasından, mevcut kullanıcı adı ve şifresi ile güvenli bir şekilde kolayca ve ücretsiz olarak profiller arasında istedikleri kadar ve anında geçiş yapabilme ve/veya Güvenli İnternet Hizmeti almaktan vazgeçebilme imkanı sağlanır.

Güvenli Internet Hizmeti'ni almak zorunlu mudur?

Güvenli İnternet Hizmeti bir zorunluluk olmayıp, talep eden aboneler alabilecek, talep etmeyenlerin Internet erişimlerinde ise mevcut duruma göre hiçbir değişiklik olmayacaktır.

Bu hizmeti alıp almama, seçip seçmeme konusunda kullanıcıların rızası esas olup, tam bir özgürlük mevcuttur.

Güvenli Internet Hizmeti profillerinin seçimi ne şekilde yapılacaktır?

Aboneler, Güvenli Internet Hizmeti taleplerini hizmet aldığı İşletmeciye abonelik sözleşmesinin imzalanması sırasında iletebilir. Ayrıca bu taleplerini çağrı merkezi, bayi kanalı (ancak satış aşamasında) ya da İnternet sitesi aracılığı ile bildirebilir.

Bu uygulama ücretli midir?

Bu uygulama ücretsizdir.

Güvenli Internet Hizmeti'nin seçilmediği durumda ne olacaktır?

Güvenli Internet Hizmetini tercih etmeyen kullanıcının İnternet erişiminde mevcut duruma göre hiçbir farklılık olmayacaktır. Güvenli İnternet Hizmeti'ni seçmeyen kullanıcı zaten kullandığı İnternet hizmetini aynen kullanmaya devam edecektir.

Güvenli internet seçtiğimde bu, evimdeki tüm bilgisayarlarda geçerli olacak mı?

Internet erişiminin aynı yerden sağlanmış olduğu tüm bilgisayarlarda ve aynı interneti kullanan diğer tüm cihazlarda hizmet geçerli olacaktır.

Güvenli Internet ile ilgili Uyarı ve Bilgilendirmelere hangi kanallardan ulaşılabilir ?

Aboneler, profilleri nedeniyle İnternet sitelerine erişemediklerinde İşletmeciler tarafından tasarlanan http://abone.turk.net/ adresinde yer alan Uyarıcı ve Bilgilendirici Internet Sayfasına yönlendirilirler. Sayfada Geçerli profil ve Kurum tarafından gönderilen uyarıcı ve bilinçlendirme amaçlı bilgilendirici metinler yer almaktadır.

Başvuru ve İtirazların Değerlendirilmesi

Aboneler itirazlarını http://abone.turk.net/ adresinden Uyarıcı ve Bilgilendirici İnternet Sayfasında bulunan bağlantı vasıtasıyla yaparlar. İlgili başvuru ve itiraza ilişkin İşletmeci adı, kullanıcı profili ile alan adı/IP adresi ve port bilgileri, başvuru ve itirazların doğru değerlendirilebilmesi için İşletmeciler tarafından Bilgi Teknolojileri ve İletişin Kurumu’na gönderilir.

Ailelerin seçebileceği internet filtreleme sistemleri mevcutken neden yeni bir sistemin hazırlanmasına gerek duyuldu?

Şu anda sunulan mevcut hizmetlerin büyük çoğunluğu ücretli ve belirli kullanım zorlukları içermektedir. Bu konuda vatandaşlarımızdan gelen yoğun şikayetler ve istekler doğrultusunda, kullanımı kolay ve ücretsiz olarak sunulacak alternatif bir hizmet olarak "Güvenli Internet Hizmeti" hazırlanmıştır.

Güvenli Internet hizmetinde yasaklı sitelere girenler tespit edilecek midir?

Güvenli İnternet hizmetinde kullanıcıların İnternet erişimleri hiçbir şekilde tespit edilmeyecektir.


www.guvenlinet.org